Fundusz Hipoteczny Dom to nie instytucja charytatywna.

Fundusz Hipoteczny Dom to nie instytucja charytatywna.

Jak każda instytucja finansowa, tak i FHD musi na swojej działalności zarabiać. Jak dużo, zależeć będzie od wielu czynników. Najważniejsze, aby nie odbywało się to kosztem klienta. Trzeba zatem bardzo zwracać uwagę na to, co jest napisane w umowie „drobnym druczkiem”.

Nietrudno się domyśleć, że kluczową sprawą przy odwróconej hipotece będzie wycena nieruchomości, która stanowić ma podstawę do wypłaty świadczeń oraz sama ich wysokość. Innymi słowy, wskaźniki zdecydują, jakie świadczenia otrzymają klienci FHD. Najgorszym, co może spotkać klientów firm oferujących odwróconą hipotekę, to zaniżanie wartości lokali klientów pod pozorem np. kryzysu na rynku. Takie dyskonto w wycenie może oznaczać oczywiście pokrycie ryzyka, ale może być podyktowane chęcią zwiększenia zysków przez firmę oferującą odwróconą hipotekę. Im mniejsza wartość lokalu zapisana w umowie, tym niższe comiesięczne świadczenia.

Sytuacja podobna do opisanej powyżej dotyczyła m.in., największego banku hipotecznego w Wielkiej Brytanii. Bank Halifax został oskarżony w kwietniu br. przez media o zaniżanie wartości nieruchomości, pod które udzielał kredytów refinansowych. Zgodnie z informacjami prasowymi bank zaniżał wyceny nieruchomości o około 20% wobec średnich cen rynkowych. Gdyby przenieść ten przykład na nasze warunki, oznaczałoby to, że posiadacz lokalu o wartości rynkowej 300 tys. zł otrzyma wycenę 240 tys. zł i od takiej kwoty będą mu naliczane świadczenia z tytułu odwróconej hipoteki. Może warto, aby wraz z popularyzacją odwróconej hipoteki, określić w jaki sposób dokonywana będzie wycena lokalu klienta. Tu pojawia się największe pole do popisu. 

4 komentarze:

Kokos pisze...

Bardzo interesujący wpis

Monika Zawadzka pisze...

Ja osobiście jeszcze nie miałam okazji brać odwróconej hipoteki, no ale może i taka sytuacja się pojawi. Jako, że pracuję za granicami kraju to dzięki wiedzy z https://kredytyzagranica.pl/blog/kredyty-dla-osob-pracujacych-za-granica-ktory-bank-pozyczy w końcu wiem co należy zrobić, aby dostać kredyt.

Monika Nowak pisze...

Mnie osobiście do tej pory jeszcze nie interesowały takie rzeczy jak odwrócona hipoteka i jestem zdania, że raczej nigdy nie będzie. Jeśli chodzi o różnego rodzaju finanse to najbardziej pasuje mi pożyczka wielowalutowa https://cinkciarz.pl/pozyczki z której często i oczywiście chętni korzystam. Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, aby ktoś inny udzielał takich pożyczek w walucie obcej.

Agata Borowska pisze...

Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.